Brežiški grad – Pišece – Bistrica ob Sotli – Marija na Pesku – Olimje
Odhod iz Ljubljane ob 6.30. Vožnja mimo Novega mesta v Brežice, kjer bomo obiskali brežiški grad. Današnja renesančna oblika je z začetka 16. stol., konec 17. stol. so grad kupili grofje Attemsi in ga preuredili v baročnem duhu. Ogledali si bomo obsežno Viteško dvorano, ki jo je na začetku 18. stol. poslikal Karel Remb, baročno stopnišče s freskami Casparja Wagingerja in izjemno, v celoti poslikano kapelo, delo mojstra Franca Ignaca Flurerja. V gradu domuje Posavski muzej z najrazličnejšimi zbirkami, ki bodo pritegnile našo pozornost: arheološka, etnološka, zgodovinska, slikarska zbirka slovenskih baročnih mojstrov ter razstava slikarja Franja Stiplovška, ki je ustvarjal med obema vojnama, nato pa vse do leta 1963 vodil ta muzej.
Nadaljevanje vožnje v Pišece, majhno vasico v Bizeljskem gričevju, kjer stoji mogočen grad, ki se prvič v pisnih virih omenja v zgodnjem 14. stol., a je najverjetneje obstajal že prej, vsaj v 13. stol., ko se omenjajo Vitezi Pišeški. Grajska stavba ima obliko nepravilnega mnogokotnika, v jedru je ohranjen mogočen 36 m visok romanski stolp, dokončno podobo pa so mu dala naslednja stoletja, kar je razvidno po skrbni obnovi gradu pred nekaj leti.
Nato bomo v Bistrici ob Sotli obiskali župnijsko cerkev sv. Petra z baročno opremo, a v temeljih predromanskega izvora. V cerkev je vzidanih nekaj rimskih marmornih spolij, kar potrjuje antično poselitev kraja.
Nadaljevanje vožnje v zgornji del Sotelske doline do cerkve Device Marije na Pesku. Slikovita cerkev na izpostavljeni legi je poznogotska stavba, obiskovalca pa prevzamejo obsežne poslikave, ki jih je po naročilu grofa Ignaca Marije Attemsa izvršil Caspar Waginger.
V bližini bomo obiskali še Olimje z nekdanjo samostansko cerkvijo puščavniškega reda pavlincev, ki je izjemen primer baročne opreme, v samostanskem poslopju pa je na ogled znamenita lekarna z baročnimi freskami Antona Lerchingerja. Frančiškani, ki danes vzorno skrbijo za celoten kompleks, imajo zelo obiskano prodajalno z raznovrstnimi zelišči in domačimi dobrotami. V neposredni bližini je tudi znana Čokoladnica Olimje (možnost nakupa). Za konec dneva nas čaka še pozno kosilo. Vrnitev v Ljubljano.
(v celem dnevu približno 290 km)
V ceno je vračunano: avtobusni prevoz, kosilo, osnovno nezgodno zavarovanje, vodja poti in organizacija. Vstopnine s pripadajočimi lokalnimi vodstvi niso vračunane.
© Copyright 2020 Quo Vadis Splošni pogoji Izjava o zasebnosti