Marija na Vejni – Oglej – Barbana – Gradež – Škocjan ob Soči
Odhod iz Ljubljane ob 6.30. Vožnja na Vejno. Na hribu kraljuje moderno Marijino svetišče trapezaste oblike in izrednih dimenzij – kadar potujemo po avtomobilski cesti tod mimo se vidi že od daleč! V kripti je tudi kapela slovanskih apostolov, sv. Cirila in Metoda. Po ogledu notranjosti se nam bo z zunanje ploščadi odprl čudovit razgled na ves Tržaški zaliv.
Vožnja v Oglej, mesto z zelo zanimivo zgodovino. Cvetelo je že v rimskih časih, v 4. stol. postane središče krščanstva in sedež škofije, ki je obsegala velikansko področje, kamor so sodili tudi naši kraji. Ogled bazilike, ki so jo zgradili na temeljih starokrščanske molilnice iz 4. stol., v 11. in 14. stol. pa so jo povečali in obnovili. Ima tri ladje z gotskimi arkadami in stebrišči, najlepša pa so gotovo tla s starokrščanskimi mozaiki. Po ogledu sprehod po stari rimski cesti Via Sacra vzdolž izkopanin rimskega rečnega pristanišča.
Nadaljevanje vožnje v Gradež in od tod z ladjo do otočka Barbana, kjer je znamenito Marijino božjepotno svetišče z njenim kipom iz 15. stol., kamor že dolga leta radi romamo Slovenci. Ogled svetišča in sprehod po malem otoku. Kosilo.
Vrnitev z ladjo v Gradež – ogled privlačnega kopališkega mesta s starodavno baziliko sv. Evfemije.
Na poti proti domu se bomo ustavili še v Škocjanu ob Soči, kjer so v 60. letih prejšnjega stoletja odkrili ostanke paleokrščanske bazilike z grobnico, v kateri počivajo oglejski mučenci sv. Kancij, Kancijan in Kancijanila, ki so bili usmrčeni skupaj s svojim učiteljem Protom v času Dioklecijanovega preganjanja kristjanov. Vrnitev v Ljubljano.
V ceno je vračunano: avtobusni prevoz, kosilo, vožnja z ladjo na Barbano, vodja poti, osnovno nezgodno zavarovanje in organizacija. Vstopnine s pripadajočimi lokalnimi vodstvi niso vračunane.
© Copyright 2020 Quo Vadis Splošni pogoji Izjava o zasebnosti